Ajaks täna näiteks… tiigrit taga?

Hobused on loomu poolest arad ja enamasti ´aetakse neid taga´. Olgu siis looduses kiskjate poolt või inimeste maailmas steki ja füüsilise/ vaimse surve poolt. Selleks, et tekitada hobuses uudishimu, julgust kaasa rääkida ja temaga koos lõbusalt aega veeta, võib talle õpetada mängu ´Tiigri tagaajamine´, inglise keeles on see mäng tuntud nimega ´Chase the tiger´.

Tiigri tagaajamine võib tunduda tobeda mänguna- hobune ajab taga kilekotti, mis on kinitataud pika steki otsa, kuid see on palju enamat, kui esialgu tunduda võib. See õpetab hobusele, et ta on lubatud ja võib ennast väljendada. Hobused väljendavad ennast läbi liikumise. Läbi selle mängu saame neile õpetada oma rõõmu, mängulusti ja uhkuse väljendamist ning see võib olla aluseks koondatud liikumistele.

Kuidas seda mängu hobusele õpetada?
– vaja läheb kilekotti, pikka stekki, klikkerit, maiust ja hobust 🙂
– hoia kilekotti käes ja lase hobusel seda nuusutada. Kui ta nina vastu kilekotti paneb, siis kliki ja premeeri.
– aseta kilekotti erinevatesse kohtadesse ja tee hobusele väga lihtsaks kilekoti ninaga puudutamine.
– kinnita kilekott pika steki külge.
– hoia kilkotti erinevates kohtades hobuse juures. Kui hobune ninaga puudutab, siis kliki ja premeeri.
– hobune peab end steki otsa kinnitatud kilekoti läheduses turvaliselt tundma.
– julgusta hobust kilekotile järgnema, lohistades seda temast eemale. Kui ta järgneb ja puudutab (ükskõik kas nina või esijalaga), siis kliki ja premeeri.
– kui hobune oskab tiigrit püüda sammus, siis kiirenda tiigri liikumist nii, et hobune püüab ta kinni traavis või galopis.
– Igal hobusel kujuneb välja ´oma stiil´, kuidas ta seda ´tiigrit´ kinni püüab. Mõned proovivad hammastega haarata, teised esijalag kinni püüda.

Üks vahva pluss on sellel mängul veel- kui hobune kardab maasolevaid liikuvaid asju (näiteks kilekott :D) siis selle hirmu saab mängu abil ületatud ja hirm asendub uudishimuga 😉

Leave a Reply