Agnes Osa: hobusega energiatasandil suhtlemine

Agnes Osa tuntakse hobuste ravitseja ja probleemhobuste tervendajana. Viimased kolm aastat on ta tallijuhatajana töötanud Uniküla tallis (endine Sepa tall) ning hoolitseb seal kuni 54 hobuse eest.  Agnes arvab, et paljud tema oskused on pärandunud ravitsejast vanaemalt.
Ta usub, et elus juhtub kõik selleks, et õppida ja paremaks inimeseks saada. Nii kaua, kuni ta elab, on tal hobustelt, oma suurmatelt õpetajatelt, alati midagi juurde õppida.

Agnes Osa: hobusega energiatasandil suhtlemine

Mida kujutab endast hobuste tervendamine „käed peal“ meetodil ja kuidas selleni jõudsid?

Avastasin mitu aastat tagasi ühe probleemse märaga tegeledes, et ma teen temaga asju, mis on mulle veel tundmatud, kuid selle tegevuse tulemused olid hämmastavad.
Minu alateadvus on mind tihti suunanud tegudele ja otsustele, mis tunduvad alguses imelikud, kuid hiljem omandavad mõtte. Hakkasin teemat edasi uurima ja kõik vastused oma küsimusele sain ma Margret Goatesi raamatust „Healing for horses“ (Hobuste ravitsemine).
Jätkasin praktiseerimist ja ajapikku õppisin tundma energiaid, kuidas need kasutada ning kuidas need hobuste peal töötavad. Aastate jooksul olen õppinud ennast usaldama ja kuulama, mis mu intuitsioonil mulle öelda on.

Antud meetod on sarnane reikiga, kus on palju reegleid, kuid ´käed peal´ meetodis reeglid puuduvad. Reiki on jaapanikeelne sõna mis tähendab universaalset eluenergiat. „Käed peal“ meetod on  modifitseeritud meetod reikist, kus ravitseja kannab tervendavat energiat oma käte abil abivajaja energiakeskustesse- tšakratesse
Seda meetodit võib kasutada kõikide loomade ja ka inimeste peal. Loomade puhul on enne raviga alustamist  kõigepealt oluline enne palvega luba küsida.

Meil kõigil on võime energiatega tervendada. Kui meis on piisavalt empaatiat, armastust ja tahet, siis ei ole miski võimatu, need kolm emotsiooni koos annavad võimsa energeetilise laengu, mis õigesse kohta suunates annavad hämmastavaid tulemusi.

Kuidas on hobused ja energia omavahel seotud?

Energia ümbritseb meid kõikjal. On vale arvata, et see mida me ei näe, seda pole olemas. Hobused on nendele väga tundlikud, kogu hobuste omavaheline suhtlus käib läbi kehakeele. Kehakeel omakorda võimendub kehast välja saadetavate energiate läbi.

Sellest ka hobuste tundlikkus inimese tegevusele ja sageli ka just tahamatutele tegevustele. Sageli inimene ei aimagi, kui palju ta mõjutab hobust oma kehaliste väljendustega, mida edastatakse erinevate energiatega laetud emotsioonide kaudu.

Hobused ei tunne ega näe maailma nii, nagu meie. Selle asemel et teha kindlaks üksikuid objekte nagu puu või autod, näevad hobused hoopis erinevate fraktsioonidega energiaid. Mõned energiad liiguvad kiiremini kui teised. Liikuvate objektide, nagu näiteks jooksev koer või kilekott, energiasagedused on samad, nii võib hobune need kergesti segamini ajada. See võib põhjustada ka kõige tugevama närvisüsteemiga hobusel hirmu ja põgenemisreaktsiooni.

Juba varakult hakkavad märad oma varssasi õpetama energeetilisel tasandil- suhted varsa ja karjakaaslaste vahel, ohu tajumine ja sellele reageerimine.
Olen täheldanud, kuidas märad hoolitsevad oma varssade eest, see on märkimisväärselt sarnane sellega, kui kätega ravitsejad töötavad. Näiteks nad hõõruvad oma peaga varsa lülisammast, või liigutavad oma varsa pead kaelast üles ja alla. Nii toimub ka energiakeskuste tasakaalustamine.

Käed peal meetodiga mõjutab tśakraid, mis need on?

Tšakrate all räägime keha energiakeskustest. Tšakrate näol on tegemist energiakogumikega, mis asetsevad tavaliselt piki keha keskjoont ja mis suhtlevad teiste keskustega, andes infot kogu keha tervisliku seisundi, samuti meele ja vaimu kohta.

Nii hobustel kui ka teistel loomadel on 8 suurt tšakrat, 21 väikest tšakrat ja Bud tšakrad. 7 tšakrat neist sarnanevad inimeste omale, kuid juures on üks unikaalne tšakra mis on omane ainult loomadele ja seda kutsutakse Brachial e. õlavarre tšakraks. Igaüks nendest on seotud  erinevate kehapiirkondadega, samuti erinevate probleemide ja haigustega.

Hobuse tšakrate balansseerimine aitab parandada looma üldist heaolu ja mõjub tervendavalt kogu keha struktuursesse süsteemi. Üldise heaolu parandamisel on mõeldud stressi vähendamist, elurõõmu taastamist, kurbuse eemaldamist.

Tšakrate balansseerimine annab tulemusi erinevalt, kuna kõik sõltub hobuse suletusest, st. kui kiiresti ta on nõus laskma ravitsejat enda sisemaailma. On juhuseid kus edu saavutatakse 15-30 minuti jooksul. Samas võib olla ka vastupidi, kui tšakrate avamiseks võib kuluda mitu päeva.

Hobused reageerivad ravitseja energiale erinevalt. Võib avalduda erinevaid reaktsioone, alates ehmumisest kuni ründamiseni. Samas see muutub kiiresti, kui hobune hakkab tajuma ravitseja head tahet ja positiivset energiat. Kui tšakrate balanseerimine hakkab toimima, siis hobused vajuvad mõnusasse suiku, kus nende alahuul langeb rippu, soolestik hakkab kuuldavalt tööle, silmad vajuvad kinni.

Võin oma kogemustest öelda, et mõni ravitsemise kogemus on täiesti ebamaine- ravitseja vastab vabanenud emotsioonile nutuga. See on uskumatu kogemus. Kui olin selle kord läbi teinud, siis mõistsin, mida need väärikad loomad enda sees peavad kandma.
Kui inimene on kurb, siis ta nutab, saab kergendust, kuid hobune ei oska nutta.  Ravitseja on see, kelle kaudu hobune saab oma kurbuse välja lasta.
Nähes pärast seanssi rahulolevat hobust – see on suurim tänu mida ravitseja saab.

Ülevaade tšakratest, kus nad paiknevad ja mis on nende ülesanded

tsakrad Agnes Osa

TŚAKRA NIMI JA VÄRVUSÜLESANNE MÕJUPIIRKONNADPROBLEEMI KORRAL VÕIB ESINEDA
Base e. Root e. Juurtšakra Värvus punane Aitab hobust ärevussituatsioonis. Ellujäämine, stabiilsus, aktsepteerimine.Luu ja lihastiku süsteem, jalad, kabjad, suguorganid. Põgenemisreaktsioon, hobune muutub ahneks, alakaalulisus, rahutus, viha, kartlikkus.
Sacral e. spleen Tšakra Värvus oranž Emotsionaalne kontroll. Vastutab sigimisvõime eest, annab enesekindlust, tagab sideme karjaga või mära– varss suhtes. Loovus ja eneseteostus. Neerud, reproduktiivsüsteem ja lümfisüsteem.Kehv tiinus, liigne häälekus, probleemid suhtes inimestega või teiste loomadega, sigimisvõimetus. NB! antud T. olukorda mõjutab tugevalt kastratsioon
Solar plexus e. päikesepõimiku Tšakra värvus kollane Vastutab mao ja sooletrakti ja teiste kõhupiirkonnas olevate organite eest. Läbi selle T vabanevad teised energiad, hingevabadus, sooritustahe. Mõjutab tahtejõudu, psüühikat.Eelpool nimetatud organite haigused. Närvilisus, muutlikus, vihkamine, armukadedus, hirm, domineerimine endassetõmbumine, hüljatus, puudub entusiasm. Selle T. peab olema ettevaatlik, et mitte üle stimuleerida.
Heart e. südame Tšakra värvus rohelineEmotsionaalse stabiilsus. Siin asub suure energia keskus. Ravitsejal peab see energiakeskus olema avatud, sest selle keskuse kaudu me anname ja võtame armastust vastu! Südame ja kopsude töö, See on koht, mille läbi anda ravi näiteks märale või varsale pärast võõrutamist. Ravitseja võib selle T-ga töötamisel vastata nutuga! Valu, shokk, stress, üksindus, vaimne ja füüsiline ahistatus, lein, immuunsusprobleemid, südame ja kopsudega, puudub tahtmine suhelda teistega hobustega.
Throat e. kõri Tšakra värvus sinine Vastutab kommunikatiivse suhtlemise eest. Tagab hobusele sisemise vabaduse, kerguse ja seltskondlikkuse.Hobusesse kuhjub palju energiat, ta pole võimeline normaalselt suhtlema.
Brow e. 3 eye e. kolmanda silma Tšakra värvus indigoVastutab enda aktsepteerimise eest.Spirituaalne energia, intuitsioon. Looma käitumine muutub- võivad tekkida peavalud, probleemid nägemisega, kerge ärritumine.
Crow Tšakra e. Kroon tšakra värvus lilla Selle T puhul on tegemist valmuselguse jõuga. Mõjutab aju sisenõristusnäärmeid, nahka, selgroogu, kesknärvisüsteemi. Loom muutub depressiivseks, ebakindlaks, näitab intuitiivset hirmu, on endassetõmbunud.
Brachial T. e. Õlavarre tšakra värvus hall Antud T on kõige tähtsam. See on inimese ja looma vahelise sideme keskus. Seal toimub inimese ja looma omavahelise sideme loomine ja kandmine. Sellest T saavad alguse kõik paranemised. Mõjutab kõiki teisi T.Hobusele ei meeldi puudutamine, keeldub füüsilise ja vaimse kontakti loomisest. Tunnetuse mõju: ilma muutumine, maavärinad, orkaanid, kabjaga kraapimine. BUD Tšakrad on eraldiseisvad tšakrad ja asuvad iga kabja all ja kummagi kõrva keskel.

Sa töötad igapäevaselt probleemhobustega, kust nad tulevad?

Kahjuks on see väga delikaatne teema ning paljud hobuseinimesed eelistavad sellest mitte rääkida ja ei soovi tunnistada, et neil on selline hobune. Meeldib see meile või mitte, kuid pole olemas „probleem“ hobust, on ainult inimesed kes tahtlikult ja/või tahtmatult on tekitanud sellise olukorra kus nende hobune on muutunud probleemseks. Sündides pole ükski hobune ´probleemne´. See hobune ei tähenda ainüksi looma, kes ennast saduldada ei lase või ratsaniku maha viskab. Probleemsus võib peituda ka muudes käitumismustrites- näksamine, ründamine, koplis mitte kätte andmine, pikali viskamine.
Jätame muidugi välja selle üliväikese protsendi hobuseid, kellel on  sünnist saati  mingi psüühiline või füüsiline defekt, mis võib omakorda põhjustada halba käitumist.

Agnes osa 1

Kuna hobused on loomult väga leplikud ja kannatlikud, siis enamus neist taluvad kiireid ratsastumeetodeid ja oskamatuid ratsanikke vaikides. Kui baastreeningus jäetakse vahele põhjalik ettevalmistus ja kasutatakse kiirmeetodeid, siis tundlikumad hobused reageerivad sellele kohe ning näitavad igal võimalikul moel vastumeelsust välja  klassifitseerudeski ´probleemhobusteks´.

Kui hobune on vaimselt nurka surutud, teda valdab hirm ja ta ei saa valu eest põgeneda, hakkab ta vastu ning võib keelduda inimesega koostööd tegemast. Selliselt ratsastatud hobusega on väga raske leida edasistes treeningutes ühis keelt ja jõuda temaga kaugele, sest vundament on juba mõradega.
Paljud ratsutajad ei saa isegi aru et hobusel on tõsised hirmud ja ta pole edasiseks treeninguks veel valmis. Nende kohta öeldakse sageli, et nad on jonnakad ja kehva iseloomuga.
Igal hobusel on oma vaimse taluvuse piir, mida tuleb treeningute alguses kompida. Kui vaimse taluvuse piir on ületatud, reageerib hobune sellele koheselt ja võibki vallanduda paanika, pukitamine või käest ära tõmbamine. Sellises seisuses hobune ei õpi kunagi mitte midagi ega soovigi inimesega koostööd teha. Taluvuse piir on ära tuntav läbi hobuse kehakeele Seda suudab ´lugeda´ igaüks, kes vähegi aega võtab ja hobuse kehakeelt tundma  õpib!

Kuidas hobune suhtleb ja mis erinevused on sellel inimestevahelise suhtlusega?

Selleks et mõista hobust ja saada temaga parem kontakt, peame alustama algusest. Tutvuma hobuse olemusega, õppima tundma karjasüsteemi, hobuse mõtlemist, tema anatoomiat ja füsioloogiat. Hobust ei ole võimalik tundma õppida paari kuuga, selleks läheb aastaid, aastakümneid.

Hobustega saab suhelda ainult selles keeles, mida nad oskavad. Nad ei suhtle omavahel sõnadega nagu meie, vaid läbi kehakeele. Kõik toimub läbi tunnetuse ja aistingute.
Hobused on vahetud ja vastused igale situatsioonile on kohesed. Nad ei mõtle, et  „vot täna, mind üks karjaliige ei lubanud heinapalli juurde, ma nüüd lähen puu taha ja pean plaani kuidas kätte maksta“

Ka inimestevaheline suhtlemine on seotud energiatega. Suheldes verbaalselt läbivad meie kehasid alateadlikult erinevat liiki energiad, näiteks agressiivne, enesekindel või rõõmus energia.
Inimkeeles suheldes on võimalus peita oma mõtteid ja emotsioone- võib mõelda üht, aga  sõnadega saab rääkida hoopis midagi muud. Nii ei lähegi meie sõnad ja kehakeel kokkuja seda võib nimetada kahepalgelisuseks. Hobuste maailmas sellist suhtlemist ei eksisteeri. Hobune ei  oska halvas olukorras head nägu teha.

Hobused ei mõista meie sõnu, nad mõistavad energeetikat, mis peegeldub meie kehakeelest ja sõnadest. Hobune loeb meid kui avatud raamatut, kõik mida me mõtleme, tunneme, anname edasi hobusele, kes võtab selle info vastu ja vastab sellele.

Millest juhinduda, kui soovime hobust paremini tundma õppida?

Kõike ei saagi olla kohe alguses perfektsed hobusetundjad. Me kõik oskama liha praadida kuid sellest gurmeerooga suudavad vähesed teha. Hobusega suhtlemist saab õppida ainult  hobusega koos aega veetes.

Oluline on osata analüüsida iseennast erinevates olukordades. Enesekriitika on üks vähearmastatud, kuid üks edasiviivamaid omadusi. Me teeme sageli hobustega seda, mida teised teevad ja kuna  enamus nii teeb, siis see ei saa ju vale olla.

Kasuks tuleb ka oskus aeg maha võtta. Tänapäeval on kõigil kiire, aeg on raha. Inimene tahab saada kiireid tulemusi ja sageli vahendeid valimata. Oma hobusega saab aega veeta ka teistmoodi kui ainult ratsutades. Hobustele meeldib väga uusi asju õppida, miks mitte siis teha erinevate harjutusega maatööd, mis omakorda aitab parandada koostööd hobuse ja inimese vahel.

Iga hobune kes meie ellu tuleb, tuleb meile midagi õpetama. Laskem siis neil endid õpetada ja õppigem oma hobust kuulama.

Mis on hobust treenides oluline?

Ainult siis on hobune koostööaldis ja õppimisvõimeline, kui ta on lõdvestunud ja rahulik Lõdvestuda saab ta alles siis, kui tal on usaldus inimese vastu. Kui hobuse poolt tuleb ei, on see märk sellest, et me peaksime oma lähenemist muutma. Ei saa loota  erinevat tulemust, kui meie endi käitumine jääb samaks.

Usaldust saab  saavutada ainult kannatlikkuse ja järjepidevusega.
See, et hobune inimest talub ja ennast erinevatesse tegevustesse laseb suunata, ei tähenda veel et ta inimest usaldab. Kui hobune usaldab inimest, siis tal on soov töötada inimesega vabal valiku ilma sundimiseta. Isegi hirmutavates olukordades jääb ta vabal valikul inimese juurde.
Kui hobune inimest  ei usalda, siis ta ei tunne vähematki huvi teie ja teie tegevuse vastu, pigem hoiab ennast teist eemale ja otsib karjakaaslasi.

Ratsaniku või treeneri tegevus peab olema teadvustatud. Kõiki ülesandeid, mis hobusele antakse, peab tutvustama samm sammult ja ühtemoodi, et hobune teaks, mis teda ees ootab. Käsklused peavad olema kindlad ja kehakeel teadlik.
Kui me ei ole kindlad, mida me soovime, või meil puuduvad oskused, siis muutume ebakindlaks. Ebakindel tähendab hobuse jaoks mitteturvalisust ja kui ei ole turvaline siis ei saa usaldada.

Kõige kiiremini saab hobuse usaldust kaotada teda karistades. Inimene karistab hobust, sest arvab, et hobune õpib sellest. Hobusele jääb see valu põhjus aga selgusetuks ja tõenäoliselt proovib ta  edaspidi seda treeningiusituatsiooni vältida.

Kui ärritud hobuse peale ja tahad teda karistada, siis  kõigepealt mõtle, miks sa seda teed, miks hobune sind ei mõista ja mida saaks teha teisiti.  Kui soovid usalduslikku suhet, siis ei saa see kunagi põhineda karistamisel. Tuleb endale selgeks teha, et hobune teeb inimese heaks kõike, kui anda talle võimalus ülesandest aru saada ja seda samm sammult õpetada.

Valikuvabadus öelda EI

Hobusega tegeledes on olulisel kohal anda talle valikuvabadus. Valikuvabadus ei tähenda seda, et  lased hobusel teha mis tal iganes pähe tuleb. Valikuvabadus on vabadus teha inimesega koostööd ilma sunduseta ja võimalus öelda ´ei´, kui harjutus on liiga raske või arusaamatu.

Valikuvabaduse ära võtmine ja hobuse sundimine  mingisse tegevusse tekitab olukorra kus inimese ja hobuse vahel reaalset dialoogi ei toimu. Kui hobune kardab treeningul uut  harjutust ja ta tahaks pigem lahkuda st rakendada oma loomuomast käitumist, siis selle takistamisega me rakendame sunduse, mis omandab koheselt negatiivse kinnitamise ja sellised hobused langevad tihti stressi ja õppimise kiirus alaneb. Lahenduseks on  harjutuse lahtiharutamine miniülesanneteks ja igat üht neist loogilises järjekorras loomale tutvustada.

Kuidas me ennast tunneksime, kui meid surutakse uude situatsiooni jõuga, sunnitakse koheselt õigesti käituma või ilma selgitamata tegema asju kohe korrektselt. Kas me kardaksime, hakkaksime vastu või sulguksime endasse? Iga inimese reaktsioon on erinev, aga keegi meist ei oleks sellises olukorras õnnelik ega tunneks end turvaliselt.
Milliseks me muutuksime kui me oleme pidevalt sellises olukorras?

Agnes osa 2

Kuidas olla oma hobusele parem inimene?

Kui inimene tahab olla hobusele juhiks, siis ta peab mõistma, et selleks peavad tal olema samad omadused nagu juhthobusel- otsusekindlus, rahulikkus, stabiilsus.
Märka oma hobust, veeda temaga rohkem aega maa peal, õpi teda tundma.
Ära sea liiga kõrgeid lühiajalisi eesmärke
Ole kohal siin ja praegu, kontrolli teadlikult oma kehakeelt ja oma vaikivaid emotsioone.
Kuula ja jälgi läbi kehakeele, mida su hobune räägib või öelda proovib.
Vaata kriitilise pilguga üle oma ratsutamise ABC.
Ole avatud ja julge küsimaks abi, kui endal mõtted otsa saavad.
Kõige parem hobuse premeerimisviis on anda talle piisavalt puhkust harjutuste vahepeal.

Neile, kes soovivad rohkem tundma õppida hobuse hingeelu, soovitan lugeda Margret Coatesi raamatuid.
Samuti tasuks tutvuda Franklin Levinsoni põhimõtetega. Ta justkui loeks minu mõtteid ja paneb neid lausetesse. Ta korraldab ka väga huvitavaid tasuta webinare.

Elerin Innos

Artikkel on avaldatud ka Oma Hobu ajakirjas

Leave a Reply