Hobuste söötmine võrgutatud heinaga.

Võrgutamiseks vajalik:

  1. Heinarull
  2. 6 m võrku
  3. 12 karabiini mõõtudega 7x 70 mm.
  4. 2x 1,5 m jämedamat nööri.
  5. 1 euroalus 800x 1200 mm.
  6. Puu vms. mille külge palli ülemine osa kinnitada.
  7. Vähemalt 1 tugev mees või traktor.


1) – Vähendab heinakulu vähemalt kolmandiku(poole?) võrra-hobused söövad aeglasemalt ja ei reosta maha kukkunud heina.
– Sobib ülekaaluliste hobuste söötmiseks.
– Vähendab tunduvalt hobuste söötmisele kuluvat aega (ajakulu võrreldes 4-5 x päevas väikeste portsionite heina ette andmisega).
– Vähendab köhimist, hobused ei saa heinarulli sisse ´auke´ süüa ja seal peadpidi sees istuda.
– Vähendab maohaavade tekkimist- hobusel peab koresööt ees olema 22 h päeva ja heinavõrku kasutades saavad nad toituda liigiomastes tingimustes pidevalt väikeseid koguseid süües.
– Hobuste esmakordsel söötmisel võrgust on kahel esimesel nädalal soovitatav võimaldada ligipääs ka lahtisele heinale, et ei tekiks frustratsiooni ja võrkude lõhkumist.
– Peab meeles pidama, et hobuste söötmiseks on kõige ideaalsem see, et nad saavad süüa otse maast. Heina söötmine võrgust on üks paljudest erinevatest võimalustest. Antud hobustel on 24/7 võimalus käia näksimas ka suvist kõduheina (lumevaese talve korral kergesti kättesaadav), mida nad eelistavad peaaegu alati võrgutatud heinale.

2) Heinarull (diameeter umbes 1,5 m) asetada euroalusele. Euroalusele asetamine säästab võrku maa külge kinni külmumise ja pori eest.

3) Ühe rulli jaoks on vajalik umbes 6 m. (meil on ka 5,5m võrk, aga lapergute pallide puhul jääb sellest väheks) spordivõrku- niidi paksus 3,1 mm (õhemat niiti ei soovita, läheb katki), 40 mm augu suurusega. Viitanetis hind 11 eur kg (1 kg vastab umbes 1 m võrgule). Antud pildil on võrku 6 meetrit ja see tagab ülekatte poolele rullile (ülekate aeglustab söömisprotsessi veelgi ja raskendab heina kättesaamist).

4) Võrgu külgmisi otsi on kõige lihtsam kinnitada karabiinidega. Vaja läheb umbes 15 tk. Võimalusel kasuta suuremaid (näiteks 7x 70 mm), sest väikeseid karabiine on külmal ajal kinnastega raske kinnitada ja veelgi raskem lahti võtta.

5) Aseta laialitõmmatud võrk maha euroaluse juurde.

6) Võrgu võid nii laiaks tõmmata, et kui heinarull peale veeretada, siis mõlemalt poolt jääb umbes 1 m võrku üle. Heinarull tuleks veeretada üsna euroaluse kõrvale, siis on lihtne lõpus rull kohe ´istuma´ lükata. Heinarulli kooshoidva kinnitusvõrgu võid praegu eemaldada. Võib juhtuda, et rull vajub veidikene laiali, võrgu võid eemalda ka siis, kui rull on juba võrgus ja paigale asetatud (etapp 20).

7) Aseta võrk üle rulli, jälgi seda, et võrk jookseks otse ja et rulli külgedel oleks ´lahtist´ võrku piisavalt otste nööriga kinnitamiseks.

8) Kinnita 8 karabiini umbes 23 cm vahekaugusega võrgule. Karabiinid aseta võrgule ainult rulli ´ulatuses´, võrgu otsad, mis jäävad rullist üle, kinnitad hiljem nööriga ja sinna pole karabiine vaja. Kui hakkad uur rulli ´võrgutama´, siis ei pea vahepeal karabiine ära võtma, need võivad jääda sama koha peale.

9) Tõsta võrgu teine ots üle rulli ja pinguta 6 karabiiniga alumise võrgu külge. Karabiinid kinnita ainult heinarulli kohale, otsad saab hiljem nööriga kokku tõmmata.

10) Kinnita 1- 1,5 m pikkuse nööri ots umbes 40 cm kauguselt palli äärest võrgu külge. Kinnita nöör sellise sõlmega, mida saab lihtsalt lahti tõmmata ka siis, kui nöör on mudane/ külmunud.

11) Krousi endale sobiva sammupikkusega (umbes 15 cm) nöör võrgu külge.

12) Pinguta nöör ja tõmba võrgusuu kinni. Fikseeri nöör lihtsasti lahtihargneva sõlmega. Seda sõlme pead saama lahti harutada ka siis, kui see üleni mudane või läbi külmunud on.

13) Korrektselt kinnitatud heinapalli alumine osa, mis läheb vastu euroalust. Võid mõlemad lahtised võrgu otsad kinnitada ühtemoodi, antud videos on võrgu teine ots näidiseks kinnitatud teistmoodi.

14) Võrgu ülemine ots, mille kinnitan hiljem puuoksa külge.

15) Teine võimalus võrgu lahtise otsa kinnitamiseks. Ükskõik, kumb variant rohkem sobib, mõlemat viisi võib kasutada. Võta võrgu lahtine ots kätte ja keera kokku.

16) Tõmba võrgu lahtine ots nööriga tugevalt kokku.

17) Tee nööri fikseerimiseks kergesti lahtihargnev sõlm. Seda sõlme pead saama lahti arutada ka siis, kui see üleni mudane või läbi külmunud on.

18) Vii nööri paar korda erinevates suundades heinapalli poolt/ sõlme alt läbi, nii ei libise sõlm lahti, kui see pärast puuoksa külge pingutada.

19) Võrgu mõlemad otsad kinnitatud ja heinapall euroalusele lükatud. Võrgu ülemine osa võib kinnitada näiteks puuoksa (2 m kõrgusel) külge. See väldib võrgu vajumise rullile. Võib ehitada ka väikese katusega majakese. Võimalusel ehitada alla vähemalt 60 cm kõrgune laudadest piire- see takistab hobustel jalaga rulli kraapimist (piire hädavajalik rautatud hobuste puhul, et nad võrku raudadega kinni ei jääks). Teinekord anname võrgutatud palli ette ka ilma ülesse kinnitamata.

20) Noaga heinarulli kinnitusvõrgu lahti lõikamine mõlemalt poolt rulli. Lihtsam variant on kinnitusvõrk eemaldada etapis nr 6, kuid siis võib ´pehmem´ pall laiali vajuda ja seda ei saa nii tugevasti võrku panna.

21) Tõmba mõlemalt poolt palli lahti lõigatud kinnitusvõrk võrgusilmast välja.

22) Söömise tagajärjel tekkinud augud võrgus saab parandada kasutades karabiine. Antud võrk on olnud kasutuses 2,5 aastat ja selle ajaga on tekkinud 3 pisikest auku. Augud ei ´hargne´ laiemaks. Esimesel võimalusel asenda karabiin nööriga.

23) Võrgu ülemine ots nööriga puuoksa külge kinnitatud. Kui võrgu ülemist otsa ei kinnita, siis võrk langeb rullile peale ja hobused ei saa kogu heina pealelangenud võrgu alt kätte.

24) Peaaegu tühjaks söödud võrk. Kui võrk ja viimane osa heinast vihma saab ja läbi külmub, siis hobused ei pruugi seda kätte saada. Selle viimase osa heina võib võrgust välja raputada ja jätta hobustele lahtiselt söömiseks.

25) Kui võrk külmub läbi ja on raskesti käsitletav, siis enne järgmist kasutamist on hea see ööseks sooja sadularuumi või näiteks tuppa vanni sulama tuua. Võrk ei pea täiesti ära kuivama, vaid nii palju lahti sulama, et on pehme ja kergesti käsitletav.

NB!

Võrgutatud heina söötmine on ohtlik hobustele, kes on rautatud või kannavad koplis päitseid!

Kõikidele hobustele ei sobi söömine võrgust, see võib suurendada lihaspingeid kaelapiirkonnas ja seljas, sest hobused tõmbavad heina sealt välja liigutusega, mis ei ole söömiseks korrektne!

Kuldne kesktee on see, et leiad ise erinevatest võimalustest kokku panduna oma hobusele parima söötmisviisi!

HEAD ISU

Leave a Reply