Kuidas käituda hobuse kõige suurema organiga?!

Puudutusel ja puudutusel on väga suur vahe!

See, et ma hobust patsutan ja sellega oma tänu ja armastust temale/ pealtvaatajatele väljendan, ei tähenda veel, et see hobusele meeldiks.

Hobuse nahk on tema kõige suurem organ. Hobuste tundlikkus ja puudutuse talumise piir on väga erinevad. On ka nii tundlikke hobuseid, keda ei saa näiteks tekitadagi, sest see põhjustab neile väga suurt stressit ja mõnele hobusele ei meeldi inimese füüsiline puudutus üldse (siin võib olla ka palju psühholoogilisi- ja suhteprobleeme).

Väga tavapärane hobuse tänamise viis on tema patsutamine kaelale. Patsutatakse aga sageli sama robustselt, nagu klopiks vaibast tolmu välja (vaata mis iganes parkuuri finiśhit!). Võid kindel olla, et see hobusele EI meeldi! Ajaga ta harjub ja õpib seda taluma, kuid kui see on talle ebameeldiv, siis kindlasti ei väljenda see hobusele sinupoolset armastust ja tänu!

Mida siis teha?

Õpi oma hobust tundma, jälgi teda karjakeskkonnas ja veeda temaga üks-ühele koos aega mitte midagi tehes. Mõni hobune näitab väga intensiivselt välja, kas üldse ja kus kohast inimene teda sügada võiks suunates selle kehaosa inimese poole (tagumiku pööramine inimese poole ei pruugi olla ähvardus, see hoopis võib tähendada, et palun süga mind sabajuurelt, sest ma ise ei ulatu!). Kui jägin samal ajal hobuse näoilmeid ja kehakeelt, siis võin üsna ruttu aru saada, mis, kus kohast ja kui tugev puudutus/sügamine talle meedib.

Ja mõnele hobusele ei meeldi puudutus üldse, vaid suurim preemia on see, kui inimene sammu tagasi astub ja hobusele oma ruumi annab!

Tähelepanelik peaks olema ka harjamisel. On väga suur vahe, kas harjan hobust robustselt, nagu nühiks harjaga plekki laualt, või siis hoopis hoian käe tundliku, pehme ja õrnana isegi siis, kui üleni porist hobust hooldan!

Mis su hobusele meeldib? Pehme silitus? Intensiivne sügamine? Ilma puudustuseta hoopuski ruumi andmine? Seda saab sulle öelda ainult sinu hobune ise. See, mis võib tunduda mõnusana/ preemiana/ kiitusena sinule, EI pruugi hobusele meeldiv olla!

Leave a Reply