Rakendisõit: kuidas treeningutega alustada

Vedruvankrit võib vedama õpetada iga hobuse, tõust sõltumata. Rakendisõit on kaasahaarav ja põnev hobi. Kirjutan natuke hobuse õpetamisest kaariku ette. See ei ole kaugeltki täielik õpetus. Nii nagu ratsatreeningutes, nii on ka rakenditreeningus erinevad õpetamisstiile ja tavasid.

Hobune, keda hakatakse rakendisse õpetama peaks olema vähemalt kahe ja poole aastane.  Tõul ei ole tähtsust, rakendisõiduks sobib nii miniponi, kui ka sporthobune. Kui hobune on noor, siis kõigepealt harjuta teda kõigepealt lasipuu ääres kinni seotuna rahulikult seisma ja erineval maastikul käekõrval kõndima. Kindlasti ei tohi noort nobust üksi kinni seotuna lasipuu äärde jätta. Harjuta iga päev umbes 10-30 minutit järjest.

Harjuta hobusele varustuse selga asetamist mitu korda päevas. Hobust rakenda kas tallis või siis lasipuu ääres. Hobune peab õppima rakendamise ajal rahulikult paigal seisma. Kui hobune on nendega harjunud, aseta selga rakmed ja taluta hobust käe kõrval, kuni ta nendega harjub. Hobune peab ennast rakmetes  mugavalt  tundma enne, kui ta vedruvankri ette rakendatakse.

Ohjamine

Kui hobune on harjunud rakendamise ja rakmete kandmisega, on aeg alustada ohjamisega. Ohjamise eesmärk on hobusele selgeks õpetada rahulikult edasi liikumine, pööramine, peatumine, seisma jäämine ja tagurdamine. Selleks vali kinnine turvaline ratsutamisplats/maneez. Rakenda hobune ja kinnita suuliste/ päitsete külge ohjad. Võimalusel pane ohjad sedelga rõngastest läbi, siis ei ole ohtu, et hobune ohjadele peale astub.

Esimestel kordadel lase kogenud abilisel hobust talutada pika jalutusnööriga. Ohjamisel kasuta pikka piitsa, lühikesi häälkäsklusi ja palju kiitust. Kõik märguanded,  mida kasutad, peavad olema lühikesed arusaadavad ja  püsima kogu treeningu vältel samasugused. Hobune peab neid märguandeid hästi tundma õppima, sest need hakkavad teda saatma tulevikus rakendisõidu ajal.

Poni on läbinud algse koolituse piiratud alal- ratsaplatsil. Ta tunneb juhtimismärguandeid.Nüüd on aeg astuda järgmine samm ja ohjata teda erinevatel maastikel, vähese liiklusega kõrvalteedel.

Poni on läbinud algse koolituse piiratud alal- ratsaplatsil. Ta tunneb juhtimismärguandeid ja teda on kerge käsitleda. Nüüd on aeg astuda järgmine samm ja ohjata teda erinevatel maastikel ja vähese liiklusega kõrvalteedel.

Ohja hobust erinevatel maastikel ja teedel. Ta peab harjuma koerte, lompide, kilekottide, ja kõikide muude asjadega, mis vedelevad maas, või lehvivad tuules. Harjuta teda mööduma traktoritest, autodest, jalgratastest, mootorratastest. Tutvusta hobusele sõidukeid siseõues või ohutul külateel, mis on eemal suurest liiklusest. Tutvusta talle esialgu seisvaid ja alles siis liikuvaid sõidukeid.

Kui hobune on harjunud ohjamisega erinevatel maastikel, on õige aeg alustada veotreeninguid. Alguses lase tal tõmmata rihmade külge kinnitatud autokummi või kerget palki.

Esimese raskusena võib poni vedada autorehvi, kerget prussi. Poni peab aiste survega tema külgedele harjuma kõigepealt lasipuu ääres seistes. Kui poni suudab rahulikult rakendatult lasipuu ääres seista, siis on aeg lasta tal raskust vedada.

Esimese raskusena võib poni vedada autorehvi või kerget prussi. Poni peab aiste survega tema külgedele harjuma kõigepealt lasipuu ääres seistes. Kui poni suudab rahulikult lasipuu ääres seista, siis on aeg lasta tal raskust vedada.

Kummi vedamiset on hea harjutada ennehobuse vedruvankri ette rakendamist.

Kummi vedamist on hea harjutada enne vedruvankri ette rakendamist.

Samal ajal kogenud abiline talutab hobust pika nööri otsas. Juhul, kui hobune ehmatab ja tahab ära joosta, saab abiline kiiresti hobuse kinni pidada. Suur viga on lasta ehmunud hobusel joosta otse- nii erutub ta üha rohkem ja jookseb järjest kiiremini. Kui hobune maha rahuneb, siis mine mitu sammu tagasi ja alusta uuesti. Harjuta kummi vedamist iga päev kuni hobune on sellega täiesti kohanenud ja tunneb ennast turvaliselt. Järgmisena aseta aisad maha. Lase hobusel tagurdada aiste vahele. Lase tal kõndida edasi tagasi aiste vahele, kuni ta sellega harjub.

Enne, kui poni raskust vedama õpib, harjub ta kõigepealt rakendatult lasipuu ääres seisma.

Poni lasipuu ääres seismas. Kiirmine ja premeerimine rahuliku seismise eest on alati õigustatud.

Kui hobune teeb asju õigesti, ära unusta teda kiita. Sul on vaja kannatlikkust, aega ja kindlameelsust. Õpeta uusi asju samm-sammult ja rahulikult. Valu ja  sundimisega õppimisprotsess pikeneb.

Seltsis segasem! Esimest korda maastikule minnes võib seltsiliseks kaasa võtta teise hobuse.

Seltsis segasem! Esimest korda maastikule ohjama minnes võib kaasa võtta teise hobuse.

Peale baaskoolitust, kus hobune õpib kandma rakmeid, kõndima turvaliselt aiste vahel ja tagurdama, on õige aeg panna ta kaariku ette. Hobune peaks selleks ajaks olema peaaegu 3 aastane ja viimased 2-3 kuud saanud baaskoolitust.

Kõige parem on alguses rakendada hobune kerge kaariku ette, mida tal on kerge vedada. Veendu, et nii rakmed kui ka kaarik on õige suurusega, puhtad, töökorras ning et valjaste silmaklapid oleks korrektselt sobitatud sinu hobusele. See võib hobusele olla väga hirmutav, kui ta näeb sind kaarikule ronimas ja järsku selja taga´ suureks kasvamas´.

Vali treeninguks kinnine ja turvaline liiva-, või muruväljak. Kaariku ette õpetades peab alguses olema 2 kogenud abilist, kes kõnnivad hobuse külgedel ja hoiavad  lisaohjadest. Abilised peaksid tegutsema ainult hädajuhul. Kui hobune ehmatab ja tahab minema tormata on külgedel kõndivatel abilistel kerge olukorda kontrolli all hoida. Abilised ei tohi ka hobust juhtida, vaid peavad kõndima hobuse õlast tagapool. Juhtimismärguandeid annab ainult hobuse kutsar.

Etterakendamine

Vii kaarik sobivasse kohta. Kui maastik on kaldu, siis. pane nt. kivi tagaratta ette või taha, et käru ei läheks liikvele. Aseta ohjad hobuse seljale ja too hobune aiste vahele. Kinnita mõlemad aisad ja trengirihmad. Kõnni seejärel umber rakendatud hobuse ja kontrolli kõik üle. Veendu, et ohjad on kinnitatud õigetesse rõngastesse, kõik pandlad on kinni ja rihmade otsad pistetud oma kinnitustesse  Võta ohjad kätte (kontakti tundes) ja mine vankrile. Jälgi pidevalt hobust. Piitsa hoitakse paremas käes vasakule poole suunatuna. Piitsa peab hoidma umbes 20 cm käepidemest ülevalpool, et see oleks tasakaalus. Kutsar peab istuma vankril pingil paremal serval või keskel.

Anna hobusele edasi liikumiseks märguanne ja suunduge harjutusplatsile, abilised samal ajal külgedel kaasa kõndimas. Liikvele minnes peab ohjasid järele andma, kaotamata siiski kontakti hobusega. Lase hobusel kõndida võimalikult palju otse, et ta õpiks kaarikut rinnaga vedama. Harjuta pööramist ja peatumist samade häälkäsklustega, mida kasutasid selja tagant ohjates. Väga tähtis on see, et kogenematu hobune õpiks kõigepealt liikuma rahulikus sammus. Ära lase tal esimestel treeningnädalatel traavida või galopeerida. Samm on alati kõige tähtsam allüür! Hoia treeningseanss lühike, esimesel korral on vankri vedamiseks 10- 15 minutit täiesti piisav. Treening peab olema hobusele võimetekohane.

Hobust lahti rakendades hoiab abiline hobust eest kinni. Astu kaarikult maha selg ees. Säilita kohtakt ohja kaudu ja jälgi hobuse kõrvade liikumist. Võta lahti trengirihmad ja aisad. Kinnita ohjad hobuse selja peale. Abiline seisab hobuse ees ja juhatab ohjadest hoides hobuse aiste vahelt välja. Jälgi, et hobune ei astuks aiste peale.

Harjuta pigem lühikest aega ja tihti. Kaks korda päevas lühikene treening õpetab hobusele palju rohkem, kui üks pikk. Õpitu kinnistamisele mõjub väga hästi ka pikem puhkepaus- võid hobuse julgelt nädalaks ajaks koplisse jätta. Ta ei unusta õpitut vaid puhkusega see alati kinnistub.

EI ole vahet, kui suur või väike su hobune on, vedruvankreid on müügil erinevates suurustes. Shetlandiponi turjakõrgusega 104 cm on rakendatud sorirakmetega metallist vedruvankri ette.

Poni on rahulikus tempos läbinud kõik treeningetapid ja on valmis turvaliselt vedama vedruvankrit.

Kui sul on plaanis kasutada hobust ka erinevatel talutöödel siis harjuta teda kandma erinevaid rakmeid ja tõmbama erinevaid raskusi- palgid, autokummid.

Nii rakmed kui ka vankrid peavad alati olema väga heas korras, puhtad ja õige suurusega.

Kui ühest ponijõust puudu jääb, siis on kaval teine pisikene sõber kõrvale appi võtta!

Kui ühest ponijõust puudu jääb, siis on kaval teine pisikene sõber kõrvale appi võtta!

Kui soovime, et hobune mõistaks, mida me temalt soovime, siis peame kohandama end tema õppimistempole. Proovi õpetada korraga vähe, konkreetselt ja kergesti arusaadavalt. Tööta kannatlikult ja varu aega. Anna hobusele piisavalt aega õpitut ´läbi mõelda´.

Kogu treeningu protsess esimestest sammudest käekõrval kuni kaariku vedamiseni võib kesta kuni 6 kuud. Selle ajaga jõuab hobune kõik vajaliku rahulikus tempos selgeks saada.

Pea meeles, rahulikus tempos  on hobust palju kergem õpetada, kui hiljem kiirmeetoditega õpetatud hobust ´ümber treenida´.

Elerin Innos

Artikkel on ilmunud 2009 aasta oktoobrikuu Oma Hobu ajakirjas.

Leave a Reply